Országos TÁNCHÁZTALÁLKOZÓ és Kirakodóvásár • 2018. április 13–15.
tanchaz.hu
Kapolcs, 2016. július 22–31.
Hagyomány és korszerűség – Az autentikus folklórtól a folklór mai megjelenéséig
Udvarunk az élő magyar népművészet fóruma. Szereplői, a vendéglátó házigazdák, olyan hagyományaikat máig megtartó, népművészetükben gazdag magyar falvak lakói, melyekben fontosnak tartják, hogy hagyományaikat az új generáció értékként magáénak tudja és megtanulja.
Programunkban az egy-egy tájra, népcsoportra, falura vonatkozó egyedi vonásokat mutatjuk be. A hagyomány képviselőit és mindazokat, akik ebből a hagyományból indulva és ezt a kultúrát vállalva váltak művésszé, íróvá, tudóssá és a kulturális-, irodalmi-, művészeti-, társadalmi élet legfelső szintjén legmagasabb minőségben képviselik ezt a szellemiséget.

muharay udvar

Részletes program:

Minden nap: 11.00–18.00
Játszóház, Izolda és játékai – eszközös, logikai, kézműves népi játszóház 

július 22., péntek: Udvarnyitó
14.00: Zenés hívogató: Kapunyitó – Köpüfa zenekar (Zengővárkony) 
15.00: „Arra alá a Baranya szélben” – Zengővárkonyi Hagyományőrző Táncegyüttes: gyermekjátékok, népviselet-, népszokás- és táncbemutató, táncház 
20.00: „Fordulj kispej lovam” – A magyar néptáncélet kiemelkedő férfi táncosai: Ihász László, Besenyő Gábor, Szabó Szilárd, Hahn Kakas István, Végső Miklós, Balla Zoltán, Kádár Ignác, FarkasLászló, Kovács Norbert, Cimbi és a Zagyva zenekar

július 23., szombat: Határvidék néphagyományai
14:00-16:00: Népi játékok, játékos vetélkedők
16:00-18:00: Burgenlandi Magyar Táncegyüttes és Zenekara és a Boglya együttes koncertje
19:00-20:00: Kanizsa csillagai cigány együttes Nagykanizsa
20:00: “Megkondult az estharang” – Gencsapáti Hagyományőrző Táncegyüttes, Ispiláng Együttes, Szökős Néptáncegyüttes
21:30: Táncház – Muzsikál a Boglya együttes (Szombathely)

július 24., vasárnap: „Jeles napok” – Muharay Elemér Népi Együttes Bag, FixStimm zenekar
11:00-13:00: Zobonyos játszóház a legkisebbeknek: népi énekek, mondókák, dalok, játékok
15:00-16:00: Zenés-táncos felvonulás a kapolcsi főutcán és a Malom szigeten
Évfordulás – Jeles napi szokások
16:00: Csendeskedés (Szent Család-járás és Betlehemezés)
17:00: Virágvasárnaptól Pünkösdig (Tavaszi népszokások)
18:00: Lekaszálták már a rétet (Aratás és aratóünnepség)
19:00: Három fehér szőlőtőke... (Szüreti mulatság)
20:00: Ne sorozzanak többé katonát (A nagy háború népi emlékezete)
21:00: Táncház

július 25., hétfő: Gyereknap
11:00: Így tedd rá! – Magyarország vezető népi játék- és néptánc módszertani programja, mely már meghódította Amerikát is. Óvónők, pedagógusok, szülők és minden érdeklődő jelentkezését várjuk!
13:00: Gyereklakodalom – készülődés, kellékek elkészítése
14:00: Énektanulás
14:30: Játszunk lakodalmast! – lakodalmi készülődés, a násznép beöltöztetése
15:00: Zenés hívogató
15:30: Lakodalmi menet indulása zenével, dallal, tánccal. Mulatság a Hosszúhetényi gyerektáncegyüttes és zenekara valamint a felhívásunkra jelentkező gyerekekkel.
17:00: Bogyiszlói kertek alatt – Bogyiszlói Népi Együttes, Bogyiszlói cigányzenekar
19.00: Pajtaszínház program – Bárnai színjátszók: Görbeország közepe
21.00: Szerelmes Petőfi - koncert (Borfolk együttes; Manninger Katica – ének; Szőke Zoltán - vers)

július 26., kedd: A Tolna megyei bukovinai székelyek hagyományainak bemutatkozása – Aparhanti,bonyhádi, izményi, hőgyészi,kakasdi, nagymányoki, teveli énekesek, táncosok, Sebestyén István mesemondó, Csurgó Zenekar
14.00: „Csalogatás” (bukovinai székely dalokkal, tánccal),
15.00: Bukovinai székely ételek bemutatása, kóstoltatása
15.30: Daltanítás, közös éneklések (Sebestyén István és Kissné Kecskeméti Eszter közreműködésével)
16.30: Színpadi műsor (benne mesékkel, tréfálkozásokkal, énekekkel és sok-sok tánccal)
19.00: Pajtaszínház program - Nagyszékely; „A megtalált falu”
20.00: Koncert és táncház (Tázló együttes)

július 27., szerda
14.00: „Unokáink is tudni fogják…..?” – Játék, dal és tánctanítás – Veresegyházi Népi Együttes, Gödöllő Táncegyüttes
16.00: „Göncölő" és „Fonoda" – Szelfizz veresiben!
17.00: Hagyományos aratófelvonulás
18.00: „Elvégeztük, elvégeztük az aratást...! Veresegyházi Hagyományőrző Népi Együttes. Aratáshoz kapcsolódó szokások: Péter–Pál, aratás, búzaszentelés, Szent Iván-napi tűzugrás, aratóbál, új kenyér
19.00: Pajtaszínház program – Mágocs; Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak (komédia)
20.00: „Nagy idő kereke...” – Mezőségi és kalotaszegi táncok, táncház (Gödöllő Táncegyüttes)

július 28., csütörtök: A muzsikáló falu: Tura – Sára Ferenc Hagyományőrző Együttes, mesemondók, a népzenei
műhely hangszeres növendékei, Unger Balázs (Cimbaliband) barátai és cimbalmos növendékei.
14:00: Csalogató játékok, táncok, dalok az udvaron
14:30: Unger Balázs (Cimbaliband) népzenei műhely hangszeres növendékei, mesemondók
16:00: A Sára Ferenc Hagyományőrző Táncegyüttes előadása
18.00: Pajtaszínház program – Nagynyárád; „Kukás Guru” című egyfelvonásos bohózat
19:00: Unger Balázs (Cimbaliband) és barátai népzenei koncertje
20.30: Családi muzsika – Pál István Szalonna, és a Pál család koncertje

július 29., péntek
14:00 ̵ Rábaközi értéktár: a höveji csipke-, és népviseleti bemutató, délutáni muzsika, polgári táncok tanítása Csallóközből – Cseh Tamás és zenekara, kapuvári, szanyi, szili, vitnyédi hagyományőrzők, csallóközi zenészek, Linkószer citerazenekar
16:00- 18:00: „Rábaközi életképek” – kapuvári, szanyi, szili, vitnyédi hagyományőrzők, néptáncegyüttesek, Csornai Pántlika Együttes, Szili Linkószer Citerazenekar, Hagyományőrző Egyesület (Szil), Szanyi Bokréta Együttes, Énekes Lenke Hagyományőrző Egyesület (Vitnyéd), Cseh Tamás és zenekara
19.00: Pajtaszínház program – Földes; Szélrózsa Néptáncegyüttes: A földesi ködmön – Népszínmű
21.00: Maszek balladák – Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongorista közös szerzői és előadóestje
22:30: Táncház

július 30., szombat: Tolnai képeskönyv – A Páva győztes Bartina gyerekcsoport és Bartina Táncegyüttes (Szekszárd)
14.00-14.30: Zenés hívogató a táncosokkal Kapolcs utcáin
14.30-15.30: „Játszó”- népi gyermekjátékok és táncok gyerekeknek és felnőtteknek
16:00-17:00: A Bartina Néptáncegyüttes műsora, benne menyasszony öltöztetés
17.30: A Tarsoly zenekar koncertje
18:00: „Öltözékünk üzenete” – Viselet és divatbemutató: a sárközi falvak – Alsónyék, Báta, Decs, Őcsény, Sárpilis – asszonyainak és Göblyös Márta iparművész, Somodí Beáta divattervező ruhabemutatója
20.00: „Bonchida háromszor” – Magyar Nemzeti Táncegyüttes és zenekara
21:00: Táncház

július 31., vasárnap: Kapolcs napja
10:00: Kapolcsi és balatonfelvidéki táncok – A Tördemic Táncegyüttes és a vidék gyermek és felnőtt táncegyüttesei
16:00: Zárókoncert: Budapesti Vonósok Kamarazenekar és vendégművészei

Bővebb információ: 
Az esemény facebook oldala: