Népművészet Mesterei egyesített jegyzék (1953–2017)
 
tanchaz.hu
Békéscsaba, 2018. március 9-11.
A konferencia és a pályázat meghirdetői: Békés Megyei Népművészeti Egyesület, Békéscsaba; Hagyományok Háza, Budapest; Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Budapest;
Szakmai védnökök: Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet; Népművészeti Egyesületek Szövetsége; Hímző-, Szövő, Nemez-, Csipke- és Viseletkészítő Szakmai Bizottsága

textiles meghivo 0001

Program:

március 9. (péntek)
10.00 – 13.00 Érkezés, regisztráció a Gál Ferenc Főiskola Gazdasági Karán
13.00 – 14.30 Megnyitó, díjkiosztó ünnepség a főskola nagyelőadó termében
Köszöntõt mondanak:
Dr. Lipcsei Imre, rektori megbízott, a Gál Ferenc Főiskola Gazdasági Kar ügyvivő dékánja
Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere
Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyûlésének elnöke
Kékedi László, Népmûvészet Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatának vezetője
Megnyitja:
Závogyán Magdolna, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős helyettes államtitkára
Közremûködnek a Balassi Táncegyüttes tagjai
14.30 – 17.00 A kiállítások megtekintése
17.00 – 18.00 Vacsora
18.00 – 21.00 A pályázatra beadott alkotások elemzése
Szekciók:
Hímzés – vezetik: Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhely tárvezetője
és V. Szathmári Ibolya, etnográfus
Szõttes, nemez – vezetik: Kányási Holb Margit és Lőrincz Etel iparművészek, Nagy Mari, Népművészet Mestere
Viselet, csipke – vezetik: Nagy Vincéné, népi iparművész és Berzeviczy-Fehér Jánosné, Népművészet Mestere

március 10. (szombat)
07.30 – 08.30 Reggeli
08.30 – 09.30 A magyar népi kultúra területi tagolódása
Elõadó: Borsos Balázs, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének igazgatóhelyettese
09.30 – 10.20 Erdély magyar, román és szász népi textilkultúrája
Elõadó: Tõtszegi Tekla, etnográfus, az Erdélyi Néprajzi Múzeum igazgatóhelyettese
10.20 – 10.50 Szünet
10.50 – 11.40 Székelyföld és a barcasági magyarság textilkultúrája
Elõadó: Szõcsné Gazda Enikõ, etnográfus, Székely Nemzeti Múzeum
11.40 – 12.30 Délvidéki magyar, szerb és horvát viseletek díszítõművészete, jellegzetessége és változása
Elõadó: Nagy Abonyi Ágnes, néprajzkutató - muzeológus
12.30 – 14.00 Ebéd
14.00 – 14.50 Muravidék, Hetés textilkultúrája régen és ma - magyar, szlovén
Elõadó: Tivadar Éva, népi iparművész, pedagógus, gyűjtõ
14.50 –15.40 A kárpátaljai magyar hímzések - stílusok és szemantika. A Kárpátalján élõ népcsoportok viselete
Elõadó: Dr. Kopriva Attila, művészettörténész, egyetemi docens, a Magyar Tudományos Akadémia külsõ tagja
15.40 – 16.00 Szünet
16.00 – 16.30 „A tű csodája” – Alföld, Erdély, Moldva textilkultúrája az elõadó magángyűjteménye alapján
Elõadó: Harangozó Imre, etnográfus
16.30 – 17.00 „Székely festékesek a gyakorlatban” című tanulmánykötet õsbemutatója
Vendégünk: Ardai Ildikó, textilművész, a könyv szerzõje
18.00-órától Nemzetiségi est – Kárpát-medence viseletei, táncai és zenéje a Gál Ferenc Fõiskola Gazdasági Kar sportcsarnokában
Közreműködõk: a Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület tagjai, vendégei és a Balassi Táncegyüttes

március 11. (vasárnap)
07.30 – 08.30 Reggeli
08.30 – 09.30 Zoboralja textilkultúrája régen és ma – magyar, szlovák
Elõadó: Jókai Mária, etnográfus
09.30 – 10.30 Dél-Szlovákia textilkultúrája régen és ma
Elõadó: Méry Margit, etnográfus
10.30 – 11. 00 Szünet
11.00 – 11.30 „Bölcsõtõl a koporsóig” rátétmintás kelmék a felvidéki Martoson és keleti változataik
Elõadók: Nagy Mari, Népművészet Mestere és Vidák István, Népmûvészet Mestere, az MMA tagja
11.30 - 11.45 A konferencia zárása
11.45 – 13.00 Ebéd
13.00 Hazautazás

A konferencia helyszíne: Gál Ferenc Főiskola Gazdasági Kar



Bővebb információ: