A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja. |
Megemlékezés a 19‒20. századi népénekkutatás jeles képviselője, Antal József atya születésének 85. évfordulóján
2025. június 13-ára Makó Város Önkormányzata és a József Attila Városi Könyvtár és Múzeum az éppen aznap 85 esztendeje született Antal József katolikus pap tiszteletére emlékülést szervezett. Az esemény a temetőben sírmegáldással és koszorúzással kezdődött, majd a könyvtárban visszaemlékezésekkel, illetőleg munkásságának rövid ismertetésével méltó módon hozta közelebb a jelenlévőkhöz a majd’ három évtizede elhunyt zeneértő egyházfit.
Szabó Ferenc János két előadása Angliában és Ausztriában
Szabó Ferenc János, a Zenetudományi Intézet 20–21. Századi Magyar Zenei Archívumának tudományos munkatársa két nemzetközi konferencián vett részt július első napjaiban. Az Early Recordings Association a University of Surrey-n megrendezett éves konferenciáján (2025. július 1–3.) diszkográfia-metodikai témájú előadást tartott és részt vett egy európai diszkográfiai adatbázisról szóló panelbeszélgetésben. A Zenei Könyvtárak Nemzetközi Szövetségének (AIBM / IAML) éves kongresszusán (Salzburg, 2025. július 6–11.) pedig a pécsi Ciszterci Gimnázium 1941 és 1944 között működött diákrádiójáról és annak fennmaradt unikális hangfelvételeiről tartott előadást, valamint különböző bizottsági üléseken, munkacsoportok tanácskozásain képviselte Magyarországot, és a IAML Audio-Visual Materials Section elnökeként a szekció két ülésén elnökölt, valamint részt vett a szekciók fórumán.
Megjelent a Repríz, a Zenetudományi Intézet podcast-sorozata 2. adása
A Repríz második adása húsbavágó témát taglal három osztályvezető, Dalos Anna, Vikárius László és Richter Pál részvételével. A podcast most már kilép a nyelvi izoláció szűk kereteiből is. Az ELTE Nemzeti Digitális Örökség Laboratóriumával jelenleg körvonalazódó szakmai együttműködés keretében folyamatban van az első két adás magyar és angol feliratainak elkészítése, a 2. epizód pedig egy angol nyelvű bejátszás révén egy nemzetközi szaktekintély megszólalását idézi fel.
Az epizód a Zenetudományi Intézetben lévő négy nagy MTA-gyűjtemény (a Népzenei és néptánc-gyűjtemény, a Bartók Archívum, a Zenetörténeti Múzeum és a 20.–21. századi Magyar Zenei Archívum) történetével, jelentőségével és jelenlegi állapotával foglalkozik.
Musical Discourses on the National Idea in 19th- and 20th-Century Music Historiography and Criticism Revisited – Call for Papers
Institute for Musicology of the Research Centre for Humanities HUN-REN and Study Group Music and Cultural Studies IMS announce the interdisciplinary conference Musical Discourses on the National Idea in 19th- and 20th-Century Music Historiography and Criticism Revisited.
Csáti graduál – beszámoló a könyvbemutatóról
2025. június 10-én került sor a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének Bartók termében Ferenczi Ilona Csáti graduálról összeállított iker-kiadványának bemutatójára. Az esemény során többször „elveszett és megtaláltatott”-ként említett forrás közkinccsé tétele nemcsak a Magyar Zenetörténeti Osztály nyugalmazott munkatársának újabb, népénekvizsgálatra épülő munkája, de interdiszciplináris szempontból is gazdag elemző-anyagot nyújt.