XLIV. TÁNCHÁZTALÁLKOZÓ • 2025. április 4–6.
tanchaz.hu
  Hungarian (Magyar)  English (United Kingdom)
 
Néprajzi Múzeum, 2025. február 15-től
A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él.

A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig, szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada koncerteknek ad helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.

Legközelebbi időpont: 2025. február 15. 15:00, Szögedi Banda / Nagy István

zenelo szombatok neprajzi

20 évesen, immár 50 éve kezdtem a citerázást a helyi „öregek” bemutatójának révén. Csatlakoztam, majd „bentragadtam”. Zenélek felnőttekkel, de pedagógusként mindig volt iskolai citera-zenekarom is. Aki valamilyen hangszeren játszik, sőt zenekarban is, annak nem kell magyarázni, hogy mit jelent a zenélés. Nekem pontosan ezt jelenti.
A mostani bandánk néhány éve alakult. Öten vagyunk, a huszonévestől a nyolcvanasig minden korosztály képviselve van. Amikor együtt játszunk, eltűnnek a korkülönbségek! Prím-, tenor- és kisbasszus-citerákon játszunk.
Mestereink: Kovács László, Kovács Imre, Gulyás Ferenc, Komróczki Gyula, Téglási Imre, Szabó Dénes, Domonkos Tibor.

Az esemény facebook oldala: