Jelentkezési határidő: 2018. április 27.
A verseny célja, hogy bemutatkozási lehetőséget kínáljon az országban tanuló és tevékenykedő,- az autentikus citerás hagyományokat követő – tehetséges ifjú citerások részére.
Időpontja: 2018. június 1., helyszíne: az Óbudai Népzenei Iskola nagyterme.
A versenyre jó minőségű MP3 formátumú hangfelvétel beküldésével lehet jelentkezni (a hangfelvétel technikai megjegyzéseit lásd lentebb, a felhívás végén), melyen 2, maximum 5-5 perces hagyományhű, különböző tájegységről származó, lehetőleg a parlando-rubato előadásmódot is bemutató összeállítással lehet. Az idei verseny a névadó Tuka Zsigmond születésének 100. évfordulóján kerül megrendezésre. Ezt a jubileumi eseményt az ő emlékének szenteljük. Mindhárom korcsoportban kötelező versenyszámként egy összeállítást kell készíteni az alább felsorolt népdalokból.
I. korcsoport
Tisza partján elaludtam
Szép a gyöngyvirág egy csokorba
Házasodj meg, ha meg akarsz
Szombaton este nem jó citerázni
A karcagi bírónak
Megjegyzés: díszítőhangok nélküli dallamjátékot várunk a versenyzőktől. Az összeállításban legalább 3 dallamot kell bemutatni.
A hangfelvételek forrása: Magyar citerás antológia II-III lemezei.
II. korcsoport
Nagykunsági hármas határ
Házunk előtt rostálják már a búzát
Zöld búzában szedeget a vadgalamb
Babám háza előtt áll egy magos nyárfa
Én Istenem, minek is teremtettél
Két szivárvány, két szivárvány koszorúzza az eget
Megjegyzés: nem kötelező, de előny a nyomóval való játék Tuka Zsigmond játékmódjára való tekintettel. Az összeállításban legalább 4 dallamot kell bemutatni.
A hangfelvételek forrása: Magyar citerás antológia I-II-III lemezei, Nagykunsági citeraszó című hangkazetta.
III. korcsoport
Hej, halászok, halászok
Kisújszállás körül van ibolyával
Látod babám azt a tearózsát
Gyenge a nád, lehajlik a földre
Megérik a szőlő nemsokára
Cifra szűröm szögre van akasztva
Megjegyzés: ebben a korcsoportban elvárás a dallamok nyomóval való megszólaltatása. Az összeállításban legalább 4 dallamot kell bemutatni.
A hangfelvételek forrása: Magyar citerás antológia I-II-III lemezei, Nagykunsági citeraszó című hangkazetta.
A hangfelvétel mellett a Jelentkezési lapot is pontosan kitöltve el kell juttatni az Óbudai Népzenei Iskola címére 2018. április 27-ig ajánlott levélben vagy e-mailben. (A jelentkezési lap 2018. március 2-től letölthető az iskola honlapjáról: . Az iskola postacíme: 1036 Budapest, Mókus utca 20.)
A beküldött hangfelvételek közül egy 5 fős szakmai zsűri választja ki a versenyen résztvevőket, melynek eredményéről 2018. május 10-ig írásban értesítjük a versenyzőket. A szakmai zsűri tagjai: Agárdi Éva, Balogh Sándor, Bennő Katalin, Berta Alexandra és Borsi Ferenc.
A versenyre az alapfokú művészeti iskolák, a zeneiskolák, a szakgimnáziumok és a szakközépiskolák citerásainak jelentkezését várjuk, de azok is pályázhatnak, akik nem intézményes keretek között tanulják a hangszerjátékot. A felsőoktatásban tanulók a versenyen nem indulhatnak!
Általános elvárás mindhárom kategóriában indulók részére:
A citerás hagyományokra épülő népzenei hitelesség jó minőségű, tiszta hangolású hangszereken.
Jó előadói készség, az előadott műsorszámok igényes, érthető megformálása, továbbá a finom zenei árnyalás, a biztos hangszerkezelés és a virtuóz játéktechnika bemutatása.
Mindhárom kategóriában, az egyik összeállításban a versenyző kísérheti saját énekét, azonban feltétel, hogy a citerajáték maradjon előtérben.
Az I. CITERA SZÓLÓ kategóriában lehetőség van énekes közreműködő kíséretére az egyik összeállításban. Amennyiben a versenyző más énekét kíséri citerán, azt is a szólóhangszer kategóriába soroljuk.
A II. CITERA DUÓ kategóriában két citerás együttes játékát kell bemutatni a versenyzőknek.
A III. CITERA TRIÓ kategóriában három citerás együttes játékát kell bemutatni, de elfogadjuk a 2 citera és 1 egyéb népi hangszeres felállást is.
A verseny korcsoportjai:
I. korcsoport: 10 és 14 év közöttiek (2004.június 1. és 2008. május 31. között születettek)
II. korcsoport: 14 és 16 év közöttiek (2002. június 1. és 2004. május 31. között születettek)
III. korcsoport: 16 és 20 év közöttiek (1998. június 1. és 2002. május 31. között születettek).
A legjobb helyezést elért versenyzők az oklevél mellett tárgyi jutalomban és különdíjakban részesülnek.
Az idei verseny végén a zsűri szakmai értékelést tart a versenyzők részére várhatóan este 6 órától.
A verseny koordinátorai: Balogh Sándor, az Óbudai Népzenei Alapfokú Művészeti Iskola citeratanára és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének citeratanára, (tel: 06 30 854 22-01, e-mail:
A jelentkezéshez szükséges hangfelvételt az
Az Óbudai Népzenei Iskola a versenyzők részére étkezést biztosít, azonban útiköltség és szállás biztosítására nincs lehetőség.
A verseny házigazdája az Óbudai Népzenei Alapfokú Művészeti Iskola. (tel: 06-1-437-04-98, e-mail:
Bővebb információ: