Díjazottak
Timár Böske
- Születési év: 1956
Leírás
a Csillagszeműek alapítója, művészeti igazgatója
Szakmai életrajz:
Timár Böske – Nagy Erzsébet néven – 1956-ban született Budapesten, a XI. kerületben nőtt fel.
Táncos pályafutása 1970-ben kezdődött, amikor a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanulójaként 14 évesen felvételt nyert a Timár Sándor által vezetett Bartók Béla Táncegyüttesbe. Abban a tánctörténeti jelentőségű korszakban, amikor a Mester és munkatársai munkássága nyomán az együttesben egy teljesen új koreográfiai és táncpedagógiai szemlélet kezdett kibontakozni, majd hamarosan útjára indult a táncházmozgalom is.
Timár Böske fiatal táncosként már ezzel az új, a néptáncot anyanyelvként, szabadon improvizálható kifejezőeszközként megközelítő módszerrel ismerhette meg a Kárpát-medence táncdialektusait. A próbákon a többi fiatal táncossal együtt rendszeresen találkozhatott Martin Györggyel, aki tudományos eredményeivel folyamatosan segítette Timár Sándor és az együttes munkáját, illetve azzal az értelmiségi holdudvarral, akik figyelemmel kísérték Timár Sándor tevékenységét. Ebben az időszakban csatlakozott a Bartók Béla Táncegyütteshez Halmos Béla és Sebő Ferenc, akiknek köszönhetően a próbákon és az előadásokon is megszólalhatott az autentikus hangszeres tánczene, teljessé téve Timár Sándor művészi elképzeléseit.
Timár Böske ebben a forrongó szellemi közegben hamar megtalálta önmagát: 1972-ben részt vett az első táncházban, már fiatalon feladatokat kapott a Bartók Béla Táncegyüttes utánpótláscsoportjának tanításában és az egyre több helyszínen elinduló táncházakban. Végleg elkötelezte magát a néptánc mellett, 1974-ben pedig házasságot kötött Timár Sándorral.
Ezzel az előképzettséggel került 1981-ben az Állami Népi Együttesbe mint Timár Sándor, az akkor frissen kinevezett művészeti vezető felesége és munkatársa, ahol 15 évig szólótáncos, majd tánckarvezető is volt. Az Állami Népi Együttes a 15 éves Timár-korszak alatt teljesen átalakult. Timár Sándor a Rábai Miklós által lerakott alapokat tiszteletben tartva, lépésről lépésre kívánta saját művészi elképzelései szerint kialakítani az együttes új arculatát. A Bartók Béla Táncegyüttesben kikiristályosodott újfolklorista koncepciót nem volt könnyű egy teljesen más közegben meghonosítani. Ebben a nehéz, összetett, sokszor küzdelmes munkában legfőbb munkatársaként kísérte őt végig Timár Böske.
A Bartók Béla Táncegyüttesben és az Állami Népi Együttesben végzett munka mellett Timár Böske rendszeresen tanított férjével vagy önállóan vidéki táncegyütteseknél, gyakran tanított be Timár-koreográfiákat más együttesek felkérésére. Emellett számtalan külföldi meghívásnak is eleget tettek: Nyugat-Európa több országában, Észak- és Dél-Amerikában, illetve Japánban és Hongkongban ismertették meg a magyar néptáncot Timár Sándor új szemléletén keresztül. A külföldi kurzusok helyszínei közül kiemelkedik Japán, ahol – az 1979-es első, hathetes körút után – Timár Böske minden évben tanított. A 2019-ben Tokióban megrendezett kurzus alkalmával tanítványai körében ünnepelhette meg az első látogatás 40. évfordulóját.
Az Állami Népi Együttesben végzett munka és a külföldi tanítások közben Timár Böske 1992-ben táncpedagógus diplomát szerzett a Magyar Táncművészeti Főiskolán.
A főiskola elvégzése után alapította meg magántársulatát, a Csillagszemű Gyermektáncegyüttest, amelyben a férjével közösen kidolgozott, méltán elismert Timár-módszer segítségével neveli a gyermekeket már 3 éves kortól a magyar néptánc- és népzenekultúra szeretetére és magas szintű elsajátítására. Az elmúlt 30 év alatt a társulat sok ezer magyar és külföldi tanítványával több generációs mozgalommá fejlődött, ahol gyermekek és fiatalok tömegei sajátítják el komplex módon azt a hagyományos nemzeti kultúrát, amely így mindennapi életük részévé vált. A Magyar Örökség és Prima Primissima díjas Csillagszeműek saját erőből érték el hazai és nemzetközi sikereiket, Magyarország képviseletében bejárták szinte az egész világot, mindig hitelesen, a lehető legmagasabb színvonalon tolmácsolva nemzeti kultúránkat.
A televízió szélesebb közönsége a Felszállott a páva… című tehetségkutató műsor népszerű zsűritagjaként is megismerhette Timár Böskét.
A Csillagszeműek 2023-ban ünneplik 30 éves jubileumukat. Timár Böske az általa létrehozott magántársulatban – ahol a gyerekek már óvodás kortól mindennapi életük részeként élhetik meg a néptánc és a népzene varázsát – az elmúlt három évtizedben mindig azt a szakmai iránymutatást kívánta követni, amit ő és pályatársai kaptak Martin Györgytől, Tinkától, akihez – férje, Timár Sándor által – nemcsak szakmai, hanem személyes kapcsolat is fűzte.