Vajon mi a közös Mészáros Gyuriban, Harry Potterben és Luke Skywalkerben? Kiállításunkban egy erdélyi mese cselekményének segítségével mutatjuk meg a mesék mögött felsejlő szimbólumokat, rejtett jelentéseket, összefüggéseket. Egyúttal játékra is hívunk: légy Te a mesehős, álld ki a próbatételeket, és nyerd el a királykisasszony kezét!
Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Skanzen Galéria, Szentendre
Kiállításmegnyitó: 2016. május 18., 14 óra
Köszöntőt mond: dr. Cseri Miklós főigazgató
A kiállítást megnyitja: Jankovics Marcell, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke
Közreműködik: Créme de la pop
A mesét nemcsak olvassuk, hallgatjuk vagy nézzük, de fantáziánk segítségével a hős bőrébe bújva át is éljük a történéseket. A történetek generációról generációra hagyományozódnak, és hol az elalvást segítik, hol az egyhangú munkát könnyítik, hol problémás élethelyzetek megoldására vagy éppen elfojtott traumák feloldására adnak választ. A mesékben gyakran találunk beszélő állatokat, sárkányt, boszorkányt, és látszólag bármi megtörténhet. A meséknek mégis zárt világa van, ahol a csodás dolgok egy sajátos logika által működő rendszer részei. A népmese különleges tükrözője a valóságnak: a mindennapi élet elemei éppúgy megtalálhatók benne, mint a becsületesebb, igazabb életbe vetett hit.
Kiállításunkban a varázsmesék egyik típusát, a „Testen kívül rejtett erő”-típust mutatjuk be, eközben elmagyarázzuk a mesék mögött felsejlő szimbólumokat, rejtett jelentéseket, összefüggéseket.
A népmesék, különösen a varázsmesék alkotóelemei örökérvényűek. Több kortárs alkotó (író, forgatókönyvíró, rendező) tudatosan épít rájuk, és többször bebizonyosodott, hogy valóban ez a siker receptje.
Elég csak a Harry Potter-könyveket jegyző J.K. Rowlingra vagy a Star Wars atyjára, George Lucasra gondolni. Mindketten annak a Vlagyimir Jakovlevics Proppnak a munkásságára támaszkodtak (Lucas még a szakdolgozatát is Propp elméletéből írta), aki „A mese morfológiája” című munkájában az orosz népmesék közös jegyeit vizsgálva állapította meg a varázsmesék állandó alkotóelemeit.
Propp szerint minden varázsmese felépíthető 31 jól behatárolható funkcióból és 7 állandó szerepkörből. Az első mesei funkció, amely minden mesét elindít, az eltávozás, amikor a mese hőse elhagyja otthonát, addig megszokott környezetét. Így indul el Harry Potter Roxfortba, Luke Skywalker pedig a sivatagba megmenteni Leia hercegnőt.
A többi funkció is mind a különböző mesékben előforduló narratív fordulat: a segítő állatok feltűnése, a varázserejű tárgy elnyerése, az ellenféllel való küzdelem vagy a királykisasszony kezének elnyerése.
A hét állandó szerepkör között ott találjuk a hőst, az álhőst, az útnak indítót, az adományozót, a segítőt, a károkozót és a királykisasszonyt. A legtöbb esetben egy szerepkör egy szereplőt takar, de előfordul, hogy azonos szerepkört több szereplő tölt be, vagy egy szereplőt több szerepkörrel is felruháznak.
Harry Potter vagy a Star Wars történetében ezen kívül a testen kívül rejtett erő mesetípusának legfőbb motívuma is visszaköszön. Ahogy a sárkány ereje a fejében többszörösen elrejtett állatokban, a Jedi lovagok mágikus képessége a lézerkardban, Voldemort lelke is hét eldugott horcruxban lakozik.
A kiállításban játékra is hívunk: légy Te a mesehős, álld ki a próbatételeket, és nyerd el a királykisasszony kezét!
Bővebb információ:
Mészáros Gyuritól Harry Potterig#4207